Historia i Działalność

Jesteśmy producentem przędz dziewiarskich, tkackich oraz włóczek do robót ręcznych.
Oferujemy przędze i włóczki ze 100% akrylu oraz w mieszankach akrylu z wełną, wiskozą, lnem, bawełną i innymi włóknami. Przędze i włóczki produkujemy w szerokiej gamie kolorystycznej uwzględniającej światowe tendencje mody. Dzięki własnej farbiarni możemy wybarwić każdy kolor według wzoru i życzenia Klienta. Produkujemy bogaty asortyment w grubościach od 20 tex do 350 tex przędz pojedynczych lub skręcanych do trzech nitek, z importowanych surowców najwyższej jakości, na nowoczesnych maszynach przędzalniczych renomowanych firm zachodnich. Dzięki temu jesteśmy najlepszym producentem przędz i włóczek na polskim rynku.


Zakład nasz powstał w 1878 r. Na terenie dawnej wsi Dąbrówka pod Łodzią w guberni piotrkowskiej. Właścicielami byli Ernst Leonhardt oraz Woelker i Girbardt. Od 1905 roku – fabryka działała jako Towarzystwo Akcyjne Sukiennej Manufaktury. Zakład produkował wówczas przędzę czesankową, sukno i tkaniny. Przez lata zaszło wiele zmian organizacyjnych. W czasie II wojny światowej fabryka została zajęta przez okupantów hitlerowskich, którzy w jej części utworzyli warsztaty lotnicze. Po upaństwowieniu, od 1945 r. Aż do 1950 r., fabryka została oddziałem Państwowych Zakładów Przemysłu Wełnianego nr. 6 przy ul. Łąkowej 3/ 5. W 1952 r. Powstało samodzielne przedsiębiorstwo – Łódzkie Zakłady Przemysłu Wełnianego nr 13. W 1970 r. Przyjęło ono nazwę – Przędzalnia Czesankowa „ARELAN”. Zatrudnienie w tym okresie osiągnęło 2800 osób. Przedsiębiorstwo produkuje z włókien wełnianych i wełnopodobnych przędzę stanowiącą półfabrykat dla tkactwa i dziewiarstwa, oraz wytwarza włóczkę dla indywidualnych odbiorców. Po 1990 r. Przedsiębiorstwo wytypowane zostaje do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych stając się Spółką Akcyjną, z przewagą akcjonariatu pracowniczego. Restrukturyzacja majątku w latach 1996 – 2001 doprowadziła do ograniczenia posiadanych nieruchomości do minimum niezbędnego dla potrzeb produkcji.


Oddział Farbiarni posiada aparaty farbiarskie firmy Thies -wysokociśnieniowe przeznaczone do barwienia kabla akrylowego, w dowolnym kolorze wybranym przez Klienta. Dzięki pełnej automatyce sterowania procesem barwienia gwarantowana jest powtarzalność wybarwień, trwałość koloru na działanie wody, potu, tarcia itp. Ładowność aparatu wynosi 500 kg, natomiast minimum produkcyjne wynosi 250 kg. Zastosowane barwniki znanych zachodnich firm pozwalają na osiągnięcie bardzo żywych i trwałych kolorów, a środki wykończalnicze umożliwiają bardzo dobry przerób w dalszym cyklu produkcyjnym.


Oddział Przygotowawczy jest wyposażony w konwertery rozciągarki i niedoprzędzarki najbardziej znanych producentów maszyn włókienniczych. Pokazane obok rozciągarki typu GC f-my Schlumberger gwarantują bardzo dobre wymieszanie i rozciąganie taśm akrylowych, wełnianych i ich mieszanek z wiskozą, lnem, poliamidem czy poliestrem. W/w maszyny pozwalają na wytwarzanie z dużą wydajnością czesanki i niedoprzędu o bardzo dobrej równomierności, zarówno na krótkich jak i długich odcinkach, ( czesanka o masie liniowej 20-25 g/m, niedoprzęd od Nm 1 do 2,5).

Oddział Przędzalni wyposażony jest w przędzarki znanej firmy Zinser z automatycznym obciąganiem. Stosowane są one do wytwarzania przędzy od 20 do 50 tex ( Nm 50 do 20 ), gwarantując najlepszą jakość przędzy czesankowej przeznaczonej zarówno na dzianiny jak i tkaniny. Oddział ten posiada także maszyny do produkcji przędz grubych od 64 do 350 tex ( Nm 16 do 3 ), przeznaczonych na włóczkę lub wyroby dywanowe i techniczne.
Oddział Przewijani w pełni zautomatyzowane przewijarki RAS-15 f-my Savio. Maszyny te wyposażone są w oczyszczacze fotoelektryczne f-my Loepfe oraz urządzenia do bezwęzłowego łączenia przędzy. Służą one do usuwania z przędzy pojedynczej błędów w rodzaju zgrubienia, pocienienia czy pęczki. Można na nich przewijać wszystkie rodzaje przędzy o numeracji od Nm 50 do 9. Przędzę można nawijać na nawoje cylindryczne lub stożkowe, zależnie od dalszego przeznaczenia.


Oddział Końcowy posiada maszyny firmy CROON LUCKE przeznaczone do wykurczania i przewijania przędz cienkich od Nm 32/1 i grubych od Nm 16/3 do Nm 3/2 ( 64×3 tex do 350×2 tex ). Wykurczanie odbywa się bezciśnieniowo, parą o temp. 372K (99°C). Przędza po wykurczeniu nawijana jest na nawoje stożkowo-krzyżowe 1 do 1,5 kg a włóczka na kłębki 50g lub 100g. Włóczka jest banderolowana i pakowana w 1-kg opakowania handlowe.
Oddział Skręcalni posiada dwuskrętowe maszyny typu VTS f-my Volkman. Można na nich skręcać przędze w zakresie grubości od 20×2 tex do 350×2 tex ( Nm 50/2 do 3/2 ).